Frydryk Chopin Müzik Üniversitesi

0 out of 5

£2.500,00

1810 yılında kurulan üniversite, ülkenin ve Avrupa’nın en eski ve en büyük müzik okullarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor. İsmini ünlü Polonyalı besteci ve piyanist Frydryk Chopin’den alan üniversite Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunuyor.

 

Kapsamlı bir tarihe sahip bu okul öğrencilere sadece enstrüman çalmayı değil, aynı zamanda sanata farklı bir perspektiften bakmayı vadediyor. Okul size enstrümantal dersler, şan eğitimi, kilise müziği, beste ve müzik teorisi, ritim ve dans, ses mühendisliği, felsefe, sanat tarihi, yabancı dil gibi sadece müzik değil, farklı alanlarda da kendinizi geliştirebileceğiniz birçok imkan sunuyor.

 

Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim alabildiğiniz üniversite her sene yaklaşık 150 mezun veriyor. Diğer üniversitelere göre öğrenci sayısının azlığıyla dikkat çeken okulun kontenjanı sadece 900. Diplomasını alan öğrencilerin uluslararası müzik yarışmalarına katıldığı ve sık sık kazandıkları dereceler de üniversitenin başarısını kanıtlar nitelikte. Frydryk Chopin Müzik Üniversitesi, aynı zamanda sık sık düzenlediği konserlerle de biliniyor.

 

  • Solo Singing
  • Piano
  • Opera

QS World University Rankings |  Genel Sıralama: 1901

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Frydryk Chopin Müzik Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmadığı için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşımıyor. 

Frydryk Chopin Müzik Üniversitesinden alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.