Poznan Tıp Üniversitesi

0 out of 5

£10.000,00

Poznan Tıp Üniversitesi (PUMS), 1919 yılında kurulmuş, 1950 yılında tekrardan kurulmuş ve 2007 yılında üniversite haline getirilmiştir.

 

Akademik geçmişiyle Polonya’nın en büyük ve alanındaki en iyi tıp üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. “Perspektywy”,”Rzeczpospolita”, and “Wprost” sıralamalarına göre de Polonya’nın en büyük eğitim, araştırma ve klinik merkezi olarak seçilmiştir.

 

Okul Polonya’daki altı farklı üniversite ile birlikte çalışmaktadır ve okulda İngilizce ve Lehçe dillerinde eğitim verilir. Üniversitede çalışan 750 akademik personel bulunur. Poznan Tıp Üniversitesi’nin Amerika, Norveç, İsrail ve Tayvan’da kayıt ofisleri bulunmaktadır ve böylelikle geniş bir yabancı öğrenci havuzuna sahiptir.

 

Okul yurtdışındaki birçok okulla ortak çalışmalar yürütmektedir. Poznan Tıp Üniversitesi’nin dünya çapında anlaşma yaptığı okullar; Rennes and Nancy (France), Berlin, Halle, Kiel, Nürnberg, Mainz, Munchen Regensburg (Germany), Linkoping (Sweden), Oslo University College and Agder University College (Norway), Perugia (Italy), University of Illinois in Chicago, Indiana University in Bloomington, Widener University, Chester Pennsylvania and University of Pennsylvania (USA), The University of Edinburgh (United Kingdom)’dır.

 

Üniversitede çalışan profesörler özellikle birebir eğitimin ne kadar faydalı olduğunun farkındadır ve öğrencilere yoğun ilgi gösterirler.

Okulda Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi bölümleri mevcuttur. Üniversitenin diploması tüm AB ülkeleri ve ülkemiz tarafından tanınmaktadır.

 

  • Eczacılık
  • Fizyoterapi

QS World University Rankings |  Genel Sıralama: 1801

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Poznan Tıp Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmadığı için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşımıyor. 

Poznan Tıp Üniversitesi’nden alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.