Lublin Tıp Üniversitesi

0 out of 5

£11.500,00

Lublin Tıp Üniversitesi (Medical University of Lublin), 1950 yılından bugüne resmi olarak akademik hayatına devam ediyor. Fakat tarihi resmi tarihinden çok daha eskiye dayanıyor. Ünlü bilim insanı, Nobel Fizik Ödülü sahibi Maria Curie adına, 1944 yılında kurulan Maria Curie Sklodowska Üniversitesi kurumun temelini oluşturuyor.

 

Polonya’nın en saygın ve köklü eğitim kurumlarından biri olan Lublin Tıp Üniversitesi, sağlık sektörüne birçok değerli ismi kazandırması ile tanınıyor. 5 bin hemşire, 14 bin fizyoterapist, 6500 eczacı ve 2500 diş hekime yetiştiren kurum, Polonya sağlık endüstrisi için önemli bir rol oynuyor.

Lublin Tıp Üniversitesi, sahip olduğu geniş kütüphane ve yazılı kaynaklarıyla da dikkat çekiyor. 130 bin bilimsel yayını kütüphanesinde bulunduran üniversite, en geniş tıp arşivlerinden birine en sahip. Modern tıp araştırmalarına eğilen üniversite, yalnızca Polonya için değil, Avrupa’dan da birçok insanın kaynak araştırması başvurularını alıyor.

 

1000’in üzerinde akademisyeniyle dikkat çeken tıp üniversitesi, sosyal imkanlarıyla da öğrencilerin gözdesi haline geliyor. Kampüs içerisinde gerçekleştirilen sosyokültürel etkinlikler ve spor faaliyetleri, öğrencilerin zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerine yardımcı oluyor.

 

Hollanda, Ukrayna, Kanada, ABD ve Avrupa Birliği üye ülkelerinde bulunan tıp üniversiteleriyle iş birliği içinde olan kurum, uluslararası staj imkanı da sunuyor. Ayrıca öğrencilerin hem Lublin Tıp Üniversitesi içerisinde, hem de iş birliği içindeki üniversitelerde gerçekleştirilen araştırma çalışmalarına katılım imkanı bulunuyor.

 

  • Tıp
  • Diş Hekimliği

QS World University Rankings |  Genel Sıralama: 1601

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Lublin Tıp Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmadığı için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşımıyor. 

Lublin Tıp Üniversitesi’nden alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.