John Paul II Katolik Üniversitesi

0 out of 5

£2.500,00

Polonya’nın Lubnin şehrinde bulunan John Paul II Katolik Üniversitesi, 1918 yılında kurulmuş olup, Lubnin şehrinin en eski, ülkenin ise en eski üniversitelerinden birisidir. Avrupa’nın ve dünyanın teoloji, ilahiyat ve felsefe alanlarında eğitim veren köklü okullarından biri olarak kabul edilir.

 

Polonya’da eğitim anlamında pek çok çalışma yapmış olan üniversite, Avrupa’da da teoloji ve felsefe üzerine verdiği eğitimle bir otorite haline gelmiştir. Bu bölümlerin dışında 1100 ‘den fazla akademik personeli ile matematik, sosyal bilimler, beşeri bilimler ve daha birçok alanda Avrupa standartlarında eğitim programları sunulmaktadır. Bologna Kriterleri çerçevesinde eğitim veren ve diploması dünya çapında denkliğe sahip olan John Paul II Katolik Üniversitesi, aynı zamanda uluslararası eğitim organizasyonunun aktif üyelerinden bir tanesidir.

 

Üniversite, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde lisans programları sunmaktadır. Yaklaşık 29 bin öğrencisi olan okul, Polonyalı öğrenciler haricinde dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerin de ilgi gösterdiği bir kurum olup, her geçen yıl yabancı öğrenci sayısının arttığı da bilinmektedir.

 

Üniversitede, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde lisans programları sunulmaktadır. Okuldaki dersler isteğe bağlı olarak Lehçe ve İngilizcedir.

 

Uluslararası öğrenciler, Lehçe dilinde kurslar sağlayan Lehçe Dil ve Kültür Okulu’nda Polonya dili ve kültürü hakkında bilgi edinebilme şansına da sahiptir.

  • Felsefe
  • Avrupa Çalışmaları
  • Biyoteknoloji
  • Felsefe (Yüksek Lisans)
  • Avrupa Çalışmaları (Yüksek Lisans)
  • Avrupa Hukuku (Yüksek Lisans)

QS World University Rankings |  Genel Sıralama: 1901

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

John Paul II Katolik Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmadığı için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşımıyor. 

John Paul II Katolik Üniversitesi’nden alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.