Gdansk Tıp Üniversitesi

0 out of 5

£4.000,00

1454 yılında kurulan Gdansk Tıp Üniversitesi, bugünkü ismini 1945 yılında almıştır. Sadece Polonya’nın değil aynı zamanda Avrupa’nın da en eski üniversitelerinden bir tanesidir ve köklü bir tarihe sahiptir. Gdansk Tıp Üniversitesi, Avrupa’nın en iyi tıp üniversitelerinden biri olarak kabul edilir.

 

Toplamda 6000 öğrenci ve 100’ü uluslararası üne sahip profesörlerden oluşan 1000 kişilik akademik personeliyle Polonya’nın tıp alanında en iyi üniversitesi olarak kabul edilir. Üniversitede Tıp, Eczacılık, Biyoteknoloji, Diş Hekimliği, Tropikal Tıp, Hemşirelik, Denizcilik ve Tropikal Tıp fakülteleri bulunmaktadır. Üniversitenin içindeki ünlü kütüphaneden Polonya’daki diğer üniversite ve enstitülerin de yararlandığı bilinmektedir.

 

Gdansk Tıp Üniversitesi Hastanesi ve Akademik Klinik Merkezi okulun bünyesinde hizmet veren 2 hastanedir. Kayıtlara göre her yıl ortalama 250 bin hastanın başvurduğu, 2 bin 500 cerrahi müdahalenin yapıldığı ve 60 bin hastanın tedavi edilip taburcu edildiği belirtilmiştir. Gdansk Tıp Üniversitesi, okulunda verdiği eğitim kadar hastanesindeki başarısıyla da bilinmektedir.

 

Bu hastanelerin laboratuvarlarında yılda ortalama 2 milyon test yapılmaktadır. Ayrıca kalp ameliyatlarında Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Gdansk Tıp Üniversitesi, her yıl ortalama 1500 açık kalp ameliyatı yapmaktadır.

 

  • Hemşirelik
  • Beslenme ve Diyetisyenlik
  • Tıp

QS World University Rankings |  Genel Sıralama: 1401

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Gdansk Tıp Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmadığı için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşımıyor. 

Gdansk Tıp Üniversitesinden alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.