Lodz Tıp Üniversitesi

0 out of 5

£4.000,00

Lodz Tıp Üniversitesi (Medical University of Lodz), Polonya’nın başkenti Varşova’nın batısında ve ülkenin en büyük ikinci şehrinde yer alıyor. 2002 yılında Lodz Tıp Akademisi (The Medical Academy of Lodz) ve Lodz Askeri Tıp Akademisi (The Military Medical Academy of Lodz) ile birleşen üniversite, 9000 kadar öğrencisi ile Polonya’nın en büyük devlet tıp üniversitesi olarak gösteriliyor.

 

İngilizce ve Lehçe eğitim veren Lodz Tıp Üniversitesi, Almanya, İngiltere, Fransa, ABD, İtalya ve Kanada gibi ülkelerin tıp üniversiteleri ile de iş birliği yürütüyor. Ülkenin en önemli araştırma merkezlerinden biri olan üniversite, sahip olduğu 1600 yatak kapasiteli hastanesiyle de önemli bir sağlık ihtiyacını karşılıyor. Öğrencilerine sahip olduğu hastanede staj imkanı da sunan üniversite, eğitim hayatı boyunca farklı ülkelerde Erasmus yapmak isteyenler için de oldukça iyi bir seçenek olarak dikkat çekiyor.

 

Sağlık alanında alınabilecek tüm eğitimleri tek bir çatı altında toplayan üniversite, öğrencileri için farklı konaklama imkanları da sunuyor. Lodz Tıp Üniversitesinde eğitim almaya karar verdiğinizde yurt, apartman dairesi veya öğrenci evi gibi alternatiflere sahip olabiliyorsunuz. Fakat konaklama fırsatlarından yararlanmak için erken başvuru yapmak büyük önem taşıyor.

 

  • Diş Hekimliği
  • Tıp
  • Biomedicine Research

QS World University Rankings |  Genel Sıralama: 1601

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Lodz Tıp Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmadığı için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşımıyor. 

Lodz Tıp Üniversitesi’nden alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.