Jagiellonian Üniversitesi

0 out of 5

£4.000,00

Polonya’da üniversite eğitiminin amiral gemilerinden biri olan Jagiellonian Üniversitesi, Krakow’da bulunuyor. Ülkenin en iyi üniversiteleri arasında Varşova Üniversitesi ile birlikte ilk 2 sırayı paylaşan Jagiellonian, dünyada da oldukça prestijli bir konuma sahip. Birçok araştırma kuruluşu tarafından dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında gösterilen kurum, başarısını yüzyıllara dayanan tecrübesi ve tarihi boyunca koruduğu istikrarına borçlu.

 

Kuruluşu 1364 yılına dayanan ve 600 yılı aşkın bir tarihe sahip olan Jagiellonian Üniversitesi, yüzyıllardır Avrupa’nın en başarılı eğitim kurumları arasında gösteriliyor. Çok çeşitli alanlarda lisans ve yüksek lisans programları sunan üniversitede her yıl 50 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. 5000’e yakın akademisyene sahip olan kurum, dünyanın dört bir yanından öğrencilerin radarında bulunuyor. Oldukça kozmopolit bir öğrenci topluluğuna sahip olan Jagiellonian Üniversitesi, köklü geçmişine rağmen öğrencilerine en modern kampüs olanaklarını sunmaktan da geri kalmıyor.

 

Tarih boyunca birçok ünlü düşünür ve bilim adamı yetiştirmiş olan Jagiellonian Üniversitesi, Polonya’daki akademik çalışmaların lideri konumunda.

QS World University Rankings |  Genel Sıralama: 461

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Jagiellonian Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunduğu için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşıyor. 

Jagiellonian Üniversitesi’nden alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

  • Tıp
  • Diş Hekimliği
  • Uluslar arası İlişkiler ve Alan Çalışmaları

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.