Varşova Ekoloji ve Yönetim Üniversitesi

0 out of 5

£1.200,00

Polonya’nın başkenti Varşova’da kurulan bu okul, ülkenin ilk devlet dışı üniversitelerinden birisidir. 1995 yılında kurulmuş olmasına rağmen, uluslararası düzeyde adını duyurmuş bir teknik üniversitedir.

 

Varşova Ekoloji ve Yönetim Üniversitesinde 4000’den fazla öğrenci ve 300’den fazla akademik personel bulunmaktadır. Okulda engelli öğrencilerin de faydalanabileceği profesyonel teknolojiyle yapılmış atölye ve laboratuvarlar bulunmaktadır ve dersler uygulamalı olarak yapılır. Üniversite, Erasmus şartlarını kabul etmektedir ve Kariyer Bürosu UE & M öğrencilerini bünyesine alır, kariyerleri boyunca yardımcı olur.

 

Okulda lisans ve yüksek lisans programları mevcuttur. Mimarlık, İç mimarlık, Yönetim, Turizm Yönetimi, Uluslararası İşletme, Ticaret ve Lojistik, Çevre Koruma, İnşaat Mühendisliği, Yönetim ve Ürün Mühendisliği bölümleri bulunur.

 

Varşova Ekoloji ve Yönetim Üniversitesinde Uluslararası İşbirliği Merkezi (International Cooperation Center), Yayınevi ve Üniversite Kütüphanesi, gezi ve konferansları organize eden 15 öğrenci araştırma kulübü bulunmaktadır. Üniversite aynı zamanda 2014 yılında birçok uzman tarafından değerlendirilmiş ve sonucunda eyalet sertifikası almaya hak kazanmıştır.

 

  • Ticaret ve Lojistik
  • İnşaat Mühendisliği
  • Tasarım
  • İç mimarlık
  • Uluslararası İşletme
  • Endüstri Mühendisliği (Üretim)
  • Halk Sağlığı
  • Mimarlık

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için ilgili bazı bölümler için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup dünyada ilk 1000 arasına girmemiş üniversitelerden mezun olsanız da ilgili üniversitenin tanınmış olması durumunda denklik başvurusu yapabilirsiniz.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlılığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Polonya üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.