Semmelweis Üniversitesi

0 out of 5

£6.200,00

Semmelweis Üniversitesi (Semmelweis University), 1769 yılına dayanan köklü tarihi ve sağlık alanında sahip olduğu donanımla öne çıkıyor. Adını üniversitede eğitim veren ve lohusa ateşine karşı geliştirdiği önemlerle “annelerin kurtarıcısı” olarak anılan Ignac Semmelweis’den alan okulun bahçesinde profesörün bir heykeli de bulunuyor. 250 yıldır sağlık sektörüne önemli katkıları olan üniversitenin bünyesinde Nobel Ödülü sahibi kişiler de bulunuyor.

 

5 fakülte ile eğitim veren Semmelweis Üniversitesi, 60 ülkeden 11 binin üzerinde öğrenciyi çatısı altında topluyor. Macarca, İngilizce ve Almanca eğitim veren üniversitenin kendine ait bir hastanesi de bulunuyor. Bu hastane 2100 yatak ile 110 bin hastaya hizmet veriyor. Hastanenin poliklinikleri ise yılda yaklaşık 2 milyon hasta sayısına ulaşıyor. Öğrencilerin eğitimi devam ettiği sırada bu hastanede staj yapma imkanı da bulunuyor.

 

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan okul, Avrupa, ABD ve Kanada’da birçok üniversite ile iş birliği içerisinde. Öğrencilerine her alanda imkanlar sunan kurum, eğitim kadar sosyal hayata da önem veriyor. Üniversite içerisinde kurulan kulüpler ile öğrenciler rahatlıkla sosyalleşebiliyor. Ayrıca sporseverler için kampüste etkinlik imkanı da bulunuyor. Yüzme, basketbol, futbol, masa tenisi gibi birçok spor faaliyet okul bünyesinde gerçekleştirilebiliyor.

 

  • Tıp
  • Diş Hekimliği
  • Eczacılık
  • Beden Eğitimi
  • Fizyoterapi
  • Hemşirelik

 

Times Higher Education World University Rankings | Genel Sıralama: 401

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Semmelweis Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunduğu için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşıyor. 

Macaristan üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Macaristan’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.