Szeged Üniversitesi

0 out of 5

£11.750,00

Szeged Üniversitesi, 1775 yılında şu anki Romanya sınırlarında bulunan Kaloşvar şehrinde kurulmuş ancak 1921 yılında günümüzdeki yerine, Macaristan’ın en büyük 3. şehri olan Szeged’e taşınmıştır.

 

Szeged Üniversitesinde; Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, İşletme ve Yönetim, Ziraat Mühendisliği, Müzik ve Performans Sanatları, İngiliz ve Amerikan Dili bölümleri bulunmaktadır. Bununla birlikte yüksek lisansta ise; Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ekonomi ve İşletme, Amerikan Dili, İngiliz Dili, Din Çalışmaları bölümleri mevcuttur. Szeged Üniversitesi, Macaristan ve Orta Avrupa’nın en iyi Tıp Fakültelerinden birine sahiptir. Ayrıca YÖK denkliği için YKS ve TYT sınavına girmeden, lise mezunlarının diplomalarıyla başvuru yapma imkanları vardır.

 

Szeged Üniversitesi, dünya sıralamasında en iyi 500 üniversite arasında yerini almaktadır. Okulda eğitim İngilizce ve Almanca dillerinde verilmektedir. Szeged Üniversitesi, yurtdışından 62 farklı ülkeden birçok öğrenciye ev sahipliği yapan uluslararası bir üniversitedir. Ayrıca yurt dışından gelen öğrencilerin adaptasyon sorunu yaşamamaları için yabancı öğrenciler kulübü bulunmakta ve burada oryantasyon, dersler, sınavlar, şehir yaşamı gibi konularda bilgiler aktarılmaktadır. Szeged Üniversitesi, Macaristan ve Orta Avrupa’nın en büyük kütüphanesine sahiptir. Üniversite, öğrencilere sağladığı burs imkanları ve ülkenin en yeşil üniversitesi olmasıyla da bilinir.

 

BölümlerDegreeLokasyonFiyat
TıpLisansSzeged17170 Dolar
Diş HekimliğiLisansSzeged17000 Dolar
EczacılıkLisansSzeged11750 Dolar

Szeged Üniversitesi YÖK Tarafından Tanınmaktadır

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.

YÖK’ün son mevzuatına göre artık yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurda döndükten sonra YÖK’e direkt başvuru yaparak denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Yani Harvard mezunu olsanız bile diplomanızın Türkiye’de denkliği olması için başvuru yapmanız ve denklik sürecini tamamlamanız gerekir. Bu rutin bir süreç olup daha öncesinde “Dünyada ilk 1000 arasında bir üniversiteden mezun olursanız denklik alabilirsiniz.” gibi bir durumu da ortadan kaldırmış oluyor.

Denklik Süreci Nedir, Nasıl İşliyor?

Denklik süreci mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Eğer kamu yararını ilgilendiren bölümlerden mezun olursanız ve Türkiye’de denklik almak isterseniz STS denilen ve yılın belli dönemlerinde yapılan “Seviye Tespit Sınavı”nı başarıyla geçmeniz gerekir. Kamu yararını ilgilendirecek bölümler sağlık bölümleri (Tıp, eczacılık, hemşirelik vs.), İnşaat Mühendisliği vb. şeklindedir. Beşeri bölümlerden (İşletme, Psikoloji, Yazılım Mühendisliği vb.) mezun olmanız durumunda direkt denklik başvurusu yapabilirsiniz ve STS’ye de girmeniz gerekmez.

Denklik Alabilmeniz için Üniversitenizin Tanınır Olması Gerekiyor!

Buna mutlaka dikkat edin. Yurt dışında yerleşeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınır olması gerekiyor. Yani denklik başvurusu yaparken YÖK’ün mezun olduğunuz üniversiteyi tanıması lazım. Anlaşmalı olduğumuz ve hizmet verdiğimiz yurt dışındaki tüm üniversitelerimizin ise YÖK tarafından tanınırlığı mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için YÖK Denkliği Mevzuatı başlıklı sayfamızı ziyaret ediniz.

Macaristan üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Macaristan’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.