Budapeşte Film Akademisi

0 out of 5

£7.960,00

Budapeşte Film Akademisi (Budapest Film Academy), eğitimini İngilizce ve Macarca sürdürüyor. Eötvös Lorand Üniversitesi ile birleşen akademi, film endüstrisi için profesyonel birer aday yetiştiriyor. Akademinin kurucusu Jeno Hodi, Görevimiz Tehlike, Scarface ve Femme Fatal gibi ünlü filmlerin yönetmeni Brian De Palma’nın yanı sıra Guguk Kuşu ile tanınan Milos Forman’dan öğrendiklerini ve deneyimlerini öğrencilerine aktarıyor.

 

Budapeşte Film Akademisi, öğrencilerin rahatlıkla uygulama yaptığı ve teorinin yanı sıra deneyerek de öğrenim kazandıran bir kurum olarak biliniyor. Öğrencilerini yeni teknikler denemeye ve risk almaya yönlendiren akademi, modern sinemanın tüm gereksinimlerini aktarmayı amaçlıyor. Kadrosunda yerli ve yabancı birçok ismi barındıran kurum, Asya Film ve Televizyon Akademisi ile kurduğu ortaklığı ile de dikkat çekiyor. Bu ortaklık sayesinde Bollywood ile yakın ilişkiler kuruluyor.

 

Ayrıca birçok üniversite ile ortaklığı olan Budapeşte Film Akademisi, öğrencilerine geniş bir staj imkanı da sunuyor. Öğrencilerine film endüstrisi ile ilgili her şeyi baştan sona öğreten kurum, gerçekten bu sektörün içerisinde olmak isteyenler için harika bir fırsat oluşturuyor.

QS World University Rankings |  Genel Sıralama: 1801

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Budapeşte Film Akademisi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmadığı için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşımıyor. 

Budapeşte Film Akademisinden alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

Macaristan üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Macaristan’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.