Obuda Üniversitesi

0 out of 5

£5.000,00

Obuda Üniversitesi (Obuda University), Tuna Nehri kıyısında, Margaret Adası yakınında yer alıyor. Kuruluşu 2010 olan üniversitenin tarihi aslında 300 yıl öncesine kadar dayanıyor. Technical College of Light Industry, Donat Banki Technical College ve Kalman Kando Technical College gibi köklü üç kolejin birleşmesi ile oluşan Obuda Üniversitesi, yılların verdiği tecrübe ile adından çokça söz ettiriyor.

 

“Yetenek – Başarı – Birliktelik” sözleri ile kendini tanımlayan üniversite, öğrencilerine çok yönlü eğitim veriyor. Teknik bilgilerin yanı sıra yaratıcı, yenilikçi, ileri görüşlü bir tavır benimseyerek geleceğin liderlerini yetiştirmeyi amaçlıyor. 7 fakülte ve 3 doktora okulu ile hizmet veren kurum, pratik ve uygulamalı mühendislik derslerini bir arada sunan en eski üniversitelerden biri olarak biliniyor.

 

Eğitim dili İngilizce olan Obuda Üniversitesinde fakültelerin isimleri Macar bilim insanları ve sanatçıların adıyla biliniyor. Matematikçi Jenö Egervary, ressam Edvi Illes Aladar, kimyager Lajos Petrik ve mühendis Ödön Lencz bu isimlerden yalnızca birkaçını oluşturuyor.

 

  • Mühendislik Bilişim Teknolojisi
  • Elektrik Mühendisliği
  • Endüstriyel Tasarım
  • Mekatronik Mühendisliği
  • Uygulamalı matematik
  • Mühendislik Bilişim Teknolojisi (Yüksek Lisans)
  • Mekatronik Mühendisliği (Yüksek Lisans)

QS World University Rankings |  Genel Sıralama: 1701

Yurt dışından alınan diplomaların ülkemizde geçerliliğini koruyabilmesi için YÖK Denkliği prosedürlerinde belirlenen şartları karşılayabilmesi gerekiyor.*

Bu şartlar doğrultusunda:

  • Diplomanızı aldığınız üniversitenin dünya genelindeki sıralamalarda ilk 1000 üniversite arasında bulunması halinde alacağınız diploma YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.
  • İlk 1000 içerisinde bulunmayan bir üniversiteyi tercih edecekseniz; okuduğunuz bölümün ülkemizdeki eşdeğeri olan bölümlerden biri için gerekli puanı Türkiye’deki üniversite sınavlarında tutturabilmeniz gerekiyor. Bu durumda diplomanız YÖK Denkliği gerekliliklerini sağlamış sayılıyor.

Obuda Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmadığı için; bu üniversiteden alacağınız diplomalar YÖK Denkliği gerekliliklerini taşımıyor. 

Obuda Üniversitesinden alacağınız diplomaların YÖK Denkliği gerekliliğini yerine getirebilmesi için, bu üniversitede okuduğunuz bölümün eşdeğerini kazanacak puanı YKS sınavında yakalayabilmeniz gerekiyor.

Macaristan üniversitelerine kabul alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Yalnızca lise diplomanız ile Macaristan’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil seviyeniz ve lise not ortalamanız doğrultusunda tercih edebileceğiniz bölüm ve hazırlık sınıfı süreci belirlenir ve başvurunuz gerçekleşmiş olur.