Yurt Dışı Dil Okulları ve Yurt Dışı Dil Eğitimi

İngiltere’de Yaşam ve İngiltere’de Yaşam Masrafları

Dünya tarihine her dönem yön veren medeniyetlerden biri olan İngilizlerin anavatanı İngiltere, Avrupa kıtasının kuzeyinde bulunuyor. Kültürel ve tarihi etkisini lisan konusunda da hissetiren ada ülkesi aynı zamanda dünyanın ortak dili olan İngilizce’nin de çıkış noktası. Dünyada 2 milyara yakın kişi tarafından ana dil olarak konuşulan İngilizceyi anavatanında öğrenmek istiyorsanız, rotanız doğal olarak İngiltere dil okullarına doğru çevriliyor. Peki üstün eğitim kalitesi ve modern okullarıyla İngilizce eğitiminde de en önemli merkezlerden biri olan İngiltere’de yaşam nasıl?

ingiltere'de dil eğitimi ve yaşam

Başkent: Londra

Resmi Dil: İngilizce

Para Birimi: Sterlin/Pound

Nüfus: 53 Milyon

Yüz ölçümü: 130 bin km²

İngiltere Hakkında

Avrupa’nın kuzey batısında, Birleşik Krallık’ı meydana getiren 4 ülkeden biri ve en etkilisi olan İngiltere, birçok alanda dünyanın en önemli ülkelerinden bir tanesi konumunda. Hem siyasi, hem tarihi, hem de kültürel olarak tüm dünya medeniyetleri üzerinde etkisi büyük olan ülke, kuzeyde İskoçya batıda ise Galler ile komşu. İngiltere, dünyaca ünlü şehirleri ve kültürel yapısıyla da dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden bir tanesi.

ingiltere'de sosyal yaşam

İngiltere İklimi

İngiltere’de ılıman okyanus iklimi görülüyor. Dondurucu soğuklara sahip olmasa da ülkenin büyük bir bölümü sıklıkla yağmurlara ve serin havalara maruz kalıyor. Yaz aylarında maksimum 30 derece civarında seyreden sıcaklıklar, kış aylarında sıfır derece etrafında konumlanıyor. Ancak İngiltere iklimi ani değişkenliğiyle de meşhur. Gün içerisinde ani sıcaklık düşüş veya artışları veyahut aniden bastıran yağmurlar İngiltere ikliminin karakteristik özellikleri arasında. Gulf Stream akıntısının etkisiyle şekillenen İngiltere hava koşullarında her zaman sürprizlere karşı hazırlıklı olmakta fayda var.

ingiltere'de hayat

İngiltere’de Sosyal Yaşam

Her ne kadar İngilizler dünyada soğuk ve mesafeli insanlar olarak tanınsa da İngiltere, çok sayıda yabancı uyruklu kişiyi yılın her döneminde misafir ediyor. İngilizlerin milliyetçi yapıları önemli istisnalar haricinde ırkçılığa dönüşmüyor. Dünyanın en önemli şehirlerinden bazılarını bünyesinde bulunduran ada ülkesinde sosyal ilişkilerin tamamı nezaket ve saygı üzerine kurulu. Gün içerisinde etkileşimde bulunduğunuz insanlara selam vermek, bir hizmet veya mal satın aldığınızda teşekkür etmek veya gülümsemek İngiltere’de olmazsa olmaz olarak kabul ediliyor.

Türkiye vatandaşlarının İngiltere’de yaşamak konusunda karşılaştıkları en büyük problem kur farkı oluyor. Ülkede kullanılan para birimi olan sterlinin Türk Lirası’ndan 5-6 kat daha değerli olması, İngiltere yaşam maliyetlerinin Türkiye vatandaşları için yükselmesine sebep oluyor. İngiltere yaşam masrafları konusundaki diğer belirleyici etkenlerden bir tanesi ise yaşamayı tercih ettiğiniz şehir. Hem fiyatlar hem de sosyal yaşam konusunda İngiltere, farklı şehirlerinde sunduğu alternatif imkanlarla çeşitlilik sunuyor.

Londra’da Yaşam

İngiltere’nin başkenti Londra, ülkede dil eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği noktalardan bir tanesi. Sosyal hayatı oldukça hareketli olan şehirde dünyanın dört bir yanından ve farklı kültürlerden çok sayıda insan mevcut. Son nüfus sayımına göre 8,7 milyon kişinin yaşadığı şehir, günün 24 saati hareketli bir yapıya sahip konumda bulunuyor.

Thames nehri etrafına konumlanan Londra, ada ülkesinin en kozmopolit şehri konumunda. Londra’da yaşamak sadece İngiltere’de yaşam deneyiminin çok daha ötesinde birçok farklı kültürle de etkileşime girmenize sebep oluyor.  Şehirdeki bu çok kültürlü yapı sayesinde birçok Türkle de karşılaşmanız mümkün. Ayrıca Londra’da Türk yemeklerini de çok fazla özlemek zorunda kalmayacak, kolayca Türk yemekleri servis eden bir restoran bulabileceksiniz.

Londra gece hayatı bakımından da oldukça renkli ve hareketli bir şehir. Başkent, yılın her döneminde dünyanın çeşitli bölgelerinden turistlerin çekim merkezi haline geldiği için yaşam asla durmuyor. Çok sayıda gece kulübü, bar veya disko seçeneklerinin yer aldığı Londra’da fiyatlar İngiltere’nin diğer şehirlerine göre biraz daha yüksek konumda.

Londra ulaşım konusunda dünyanın örnek kentlerinden bir tanesi. Özellikle metro konusunda oldukça gelişmiş bir ağa sahip olan şehirde neredeyse dilediğiniz her yere metro ile seyahat edebilirsiniz. Şehirde metro sistemine “Underground” adı veriliyor. Ulaşım konusunda 6 ayrı alana bölünmüş olan şehirde her bir metro hattı arasında aktarma fırsatı bulunuyor. Ayrıca Londra’da ulaşım için hem ülkenin hem de şehrin simgesi haline gelmiş kırmızı otobüsleri de kullanabilirsiniz. Londra’da taksiler de ulaşım için bir alternatif olsa da, Londra taksi fiyatları oldukça yüksek seviyelerde seyrediyor.

Londra tarihi ve kültürel etkinlikler için de oldukça ideal bir rota. Big Ben, London Eye, Tower of London veya Thames Nehri gibi çok sayıda mekana sahip olan şehirde, eğitiminiz boyunca onlarca farklı kültürel etkinlikte bulunabilirsiniz.

Oxford’da Dil Eğitimi Almak        

İngiltere’de dil eğitimi alma hedefinde olan öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri bir diğer şehir ise Oxford. Şehirde bulunan dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi sayesinde dünyada eğitim alanında benzersiz bir üne sahip olan Oxford kenti, dil eğitimi için de seçilebilecek ideal rotalardan bir tanesi. Öğrencilerin çok büyük yoğunlukta olduğu şehirde dünyanın her ülkesinden yabancı öğrenciyle karşılaşabilirsiniz. Tam bir akademi şehri konumunda olan Oxford, hem renkli sosyal hayatı hem de nispeten uygun fiyatlı mekanlarıyla tercih edebileceğiniz rotalardan bir tanesi.

Oxford’da ulaşım için öğrenciler genellikle otobüsleri tercih ediyor. Çok gelişmiş bir metro ağına sahip olmayan şehirde uzun süreli kullanıma sahip ulaşım kartlarından faydalanarak ulaşım masraflarınızı azaltabilirsiniz.

ingiltere'de yaşam

Cambridge Dil Okulları

İngilizceyi İngiltere’de öğrenmek için seçebileceğiniz birçok farklı şehir bulunuyor. Ancak bunlar arasında Oxford ile beraber özellikle eğitim merkezi konumunda olan bir diğer şehir ise Cambridge. Dünyaca ünlü Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehir, aynı Oxford gibi dünyanın dört bir yanından öğrencileri misafir ediyor. İngilizce eğitimi konusunda da çok fazla seçeneğe sahip olan Cambridge’i alternatifleriniz arasına gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Liverpool, Manchester ve Diğerleri

Londra’nın nispeten daha yüksek fiyatlarını göz önünde bulunduran öğrenciler, kimi zaman Liverpool, Manchester, Brighton, Bournemouth gibi destinasyonlara yönelebiliyor. Bunlar arasında çok ufak şehirler olduğu gibi, Liverpool ve Manchester gibi büyük metropoller de bulunuyor. Daha ılıman iklimlere sahip olan bu şehirleri de alternatifleriniz arasında değerlendirebilirsiniz.

Dünyanın ortak dili İngilizceyi anavatanında öğrenmek için İngiltere Dil Okulları ideal bir seçenek. Westline International danışmanlığında, İngiltere’nin çok çeşitli şehirlerinde bulunan dil okulu seçeneklerini değerlendirebilir, tam hayalinizdeki gibi bir eğitim almanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader