Yurt Dışında Üniversite

Ukrayna Üniversitelerinde Yıllık Maliyetler

Ukrayna hem eğitim kalitesi açısından hem de ekonomik yaşamsal ortamı nedeniyle Türkiye’den yurt dışına üniversite okumak için giden öğrenciler arasında en çok tercih edilen ülkelerden birisidir. Eğitim maliyetlerinin düşük olması Ukrayna’daki eğitimin kalitesiz olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor. Nitekim, Ukrayna’daki üniversite sayısı Türkiye’deki sayılardan fazla olup Ukrayna üniversitelerinin dünya sıralamalarındaki yeri ve akademik kadrosu yine Türkiye’deki okullardan daha yüksektir. Ukrayna’daki eğitimin ekonomik olmasının yegane sebebi ülkenin eski sovyet ülkesi olması ve kurlarının çok düşük olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca Ukrayna’da çalışmış olduğumuz üniversitelerin YÖK tarafından tanınırlılığı mevcut olup bu durum öğrencilerimizin Ukrayna’daki okullarımızdan mezun olduktan sonra diplomalarının geçerli olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle öğrenciler Ukrayna’yı eğitim açısından daha çok tercih ediyor.

ukrayna universite maliyetleri

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Yıllık 1700 USD’den başlıyor

Ukrayna’daki üniversite maliyetleri yıllık 1700 USD ile 4000 USD arasında değişmektedir. Yıllık maliyetlere alacağınız eğitimin dili de etki ediyor. Ukrayna’da eğitim dili Rusça ve İngilizce şeklinde. Rusça eğitim dili ile üniversite hayatınıza devam ederseniz ödeyeceğiniz yıllık üniversite ücreti 800 USD ile 1000 USD arasında daha az maliyetli oluyor. Yani İngilizce eğitim biraz daha yüksek. Buna rağmen gerek yaşam koşullarında harcayacağınız bedeller olsun gerekse eğitim için ödeyeceğiniz ücretler olsun Ukrayna’daki eğitim maliyetleriniz Türkiye’deki eğitim masrafları ile boy ölçüşemez vaziyette.

Ukrayna’daki üniversitelerde en çok tercih edilen bölümler TIP, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik ve mimarlık şeklinde sıralanıyor. Eğitim kalitesi ve akademik kadro sebebiyle anlaşmalı üniversitelerimiz YÖK tarafından da tanınıyor. Yani mezuniyet sonrası diplomanız Türkiye’de de gerekli işlemlerin ardından tanınmış olacak.

Ukrayna’da Günlük Hayat da Çok Ekonomik

Ukrayna’da konaklama maliyetleri ise yıllık 400 USD (evet aylık değil, yıllık) civarında oluyor. Tabii bu durum eğer üniversitenin yurtlarında kalacaksanız mümkün. Ev, apart vb. yerlerde konaklama ücreti yıllık olarak daha fazla miktarlarda oluyor. Aylık yaşamsal masraflar ise harcamanıza bağlı olarak 100 USD ile 150 USD arasındadır.

Özetle, Ukrayna’daki eğitim ve yaşamsal masraflar oldukça ekonomik. Bu nedenle öğrenciler eğitim kalitesinden ödün vermeden Ukrayna’daki üniversiteleri tercih ediyorlar. Üniversite yerleştirmeleri ve sonrasındaki destek açısından ayrıca profesyonel olarak danışmanlık almanız gerektiğini de unutmayın. Yurt Dışı Üniversite Yerleştirmelerinde Neden WestLine başlıklı makalemizi mutlaka okuyunuz.

Ukrayna Universiteleri Yillik Maliyetler – WestLine

Diğer Önemli Kaynaklar: 

Yurt Dışı – Türkiye Üniversiteleri Nitelik Karşılatırması

Yurt Dışı – Türkiye Üniversiteleri Maliyet Karşılaştırması

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader