İngiltere’de Üniversite

İngiltere Öğrenci Rehberi

Yurt dışında üniversite dendiğinde ilk akla gelen rotalardan biri olan İngiltere ülkemizdeki birçok öğrenci tarafından lisans veya yüksek lisans eğitimi için tercih ediliyor. Son yıllarda Avrupa Birliği’nden çıkış süreciyle gündeme gelse de halen Avrupa kıtasının en önemli ülkelerinin başında gelen Birleşik Krallık, çok farklı alanlarda olduğu gibi eğitim konusunda da oldukça iddialı. Gerek para birimi, gerek kendine özgü yaşam tarzı gerekse de zorlayıcı iklimiyle İngiltere öğrenciler için zaman zaman zorlayıcı bir ülke haline gelebiliyor. Tüm bu bilgiler ışığında İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrenciler, eğitim maceraları öncesinde kafalarında sayısız soru işaretiyle karşı karşıya kalıyor.

Gelin, dünyada eğitim dendiğinde parmakla gösterilen ülkelerden biri olan İngiltere’de öğrenci gözüyle yaşamı madde madde inceleyelim.

İngiltere Hakkında

Nüfus: 53 Milyon

Para Birimi: Sterlin/Pound

Başkent: Londra

İngiltere Avrupa’nın hem siyasi hem ekonomik anlamda en etkili ülkelerinden bir tanesi konumunda. İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler ile birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, bu yapının merkezi ve en önemli bölgesi.  İngiltere’nin dünyada her alanda bu denli söz sahibi olmasının sebebiyse tarihine dayanıyor. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülkenin geçmişinde çok önemli bir yere sahip olan İngiliz İmparatorluğu, tarih boyunca dünyanın çok çeşitli bölgelerinde hüküm sürmüş. Bu sayede yalnızca Büyük Britanya coğrafyasında değil, dünyanın çok çeşitli alanlarında İngiliz kültürünün izlerini görmek mümkün.

İngiltere’de Eğitim Sistemi

Okul öncesi eğitiminden akademik çalışmalara kadar dünyada parmakla gösterilen eğitim sistemlerinden birine sahip olan İngiltere, dünyanın çok çeşitli bölgelerinden öğrencilerin öncelikli hedefi konumunda.

 • İngiltere’de eğitim oldukça erken yaşlarda başlıyor. İngiltere’de çocuklar henüz 3-4 yaşlarındayken eğitim hayatına atılıyor.
 • Okul öncesi eğitimin ardından ülkemize benzer bir şekilde ilkokullar (Elemantary School) ve liseler (High School) eğitimi devralıyor.
 • Tüm sıralamalarda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen eğitim kurumları İngiltere’de faaliyet gösteriyor.
 • Dünyada en iyi ilk 10 üniversiteden 4’ü Birleşik Krallık’ta bulunuyor.
 • İngiltere’de lisans eğitimi 3 yıl(6 sömestr) sürüyor.
 • İngiliz vatandaşları İngiltere üniversitelerine girişte herhangi bir sınava tabi tutulmuyor.
 • İngiltere üniversiteleri yabancı öğrenciler için çeşitli kabul prosedürleri uyguluyor. Üniversitelere göre değişmekle birlikte İngiltere üniversitelerine kayıt olabilmek için en temel gereklilik İngilizce seviyesi.
 • İngilizcesi yeterli seviyede olmayan adaylar için İngiltere üniversiteleri Foundation adı verilen hazırlık programlarını uyguluyor. Bu sayede yabancı öğrenciler İngiltere üniversitelerinden şartlı kabul alma şansına da sahip oluyor.
 • İngiltere üniversiteleri dünyaca ünlü akademisyenlere, ödüllü eğitimcilere ev sahipliği yapıyor.

Neden İngiltere’de Üniversite?

 • Eğitim Kalitesi
 • İş İmkanları
 • İngilizcenizi Ana Dil Seviyesine Çıkarma Fırsatı
 • Farklı Kültürlerle Etkileşime Girme Şansı
 • Sınavsız Üniversite
 • Mezun Olduktan Sonra Çalışma Fırsatı

 

Eğitim Kalitesi

İngiltere’de üniversite okumak için sayısız sebep sunulabilir. Ancak tüm bunların en önemlisi ülkenin sahip olduğu yüksek eğitim kalitesi. Dünyaca ünlü Oxford, Cambridge gibi üniversiteler bir yana; ülkenin çok daha az tanınan eğitim kurumları bile Avrupa’nın ve Türkiye’nin çok üzerinde bir eğitim imkanı sunuyor. Türkiye’de veya Avrupa’nın herhangi bir yerinde özel ve sıradan bir üniversiteden eğitim almak yerine İngiltere’nin herhangi bir üniversitesinden diploma almak arasında çok büyük farklar mevcut.

İş İmkanları

Avrupa’nın adeta merkezi konumundaki İngiltere, iş imkanları açısından da oldukça zengin. Dünyanın en önemli şirketlerinin bir kısmının merkezi İngiltere’de konumlanıyor. Üstelik İngiltere’nin herhangi bir üniversitesinden alacağınız diplomanın uluslararası geçerliliği de iş hayatınızda kendinizi sınırlamamanıza, tüm dünyanın olanaklarından faydalanmanıza imkan tanıyor.

İngilizcenizi Ana Dil Seviyesine Çıkarma Fırsatı

İngiltere’de üniversite okuyabilmek için belirli bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak zaten bir ön şart. Gerekli seviyeyi yakalayabilenler direkt olarak lisans eğitimlerine 1. Sınıftan başlama imkanına sahip olurlarken, daha düşük seviyede İngilizce bilgisine sahip olan öğrenciler için ise Foundation adı verilen hazırlık programları uygulanıyor. Tüm bu İngilizce eğitiminin yanı sıra, ülkede geçireceğiniz zamanda sürekli olarak İngilizce kullanmak zorunda kalmanız, olağanüstü bir pratik yapma imkanı tanıyarak İngilicenizi en üst seviyelere çıkarmanıza imkan tanıyor.

Farklı Kültürlerle Etkileşime Girme Şansı

Tıpkı sizlerin şu an İngiltere’de üniversite okuma hayali kurduğu gibi dünyanın dört bir yanında sayısız öğrenci de aynı idealleri hedefliyor. İngiltere eğitim konusunda dünyanın çekim merkezlerinden biri konumunda. Bu sayede İngiltere’de üniversite okumak sadece İngiliz kültürüyle değil, tüm dünyadan farklı kültürlerle tanışmayı da beraberinde getiriyor. Hem okul hem de günlük yaşamınızda çok farklı kültürlerle etkileşimde bulunarak bir yandan kişisel gelişiminize önemli bir katkı sağlayabilir, bir yandan da hayatınızın geri kalanı için oldukça güçlü bir Network oluşturabilirsiniz.

Sınavsız Üniversite

Evet biraz şaka gibi gelse de aslında öyle değil. Türkiye’de artık her köşe başında basit bir bina üzerine kurulan sıradan özel üniversiteler bile belirli bir YKS puanı talep ederken, İngiltere’nin prestijli üniversiteleri sizden böyle bir ön şart talep etmiyor. İngiltere üniversitelerine kayıt olabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz GEREKMİYOR.

Mezun Olduktan Sonra Çalışma Fırsatı

Son dönemde yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin motivasyonlarından biri de bir şekilde “Avrupa’ya kapağı atmak”. İngiltere bu amaç için de uygun seçimlerden bir tanesi. İngiltere üniversitelerinden birinden mezun olduktan sonra belirli bir süreyle çalışma izni alabilir ve bu süreçte bir iş bulabilirseniz hayatınızın geri kalanını Avrupa’nın merkezinde planlayabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere’de üniversite okumak için öğrencilere “Tier4 General Student Visa” adı verilen bir belge tahsis ediliyor.

İngiltere öğrenci vizesine başvurmak için:

 • Müracaat öncesi en az 28 gün boyunca 1 yıllık okul ve yaşam giderlerinizin banka hesabında bulunması gerekiyor. (Söz konusu hesap velinize de ait olabilir)
 • Başvuruyu yapacak kişinin İngiltere Başkonsolosluğu veya şehrinde bulunan vize başvuru merkezine bizzat müracaat etmesi gerekiyor.
 • Başvuru sırasında adaydan parmak izi ve belirli şartları kapsayan fotoğraf talep ediliyor.

İngiltere’de 6 aydan uzun süreli eğitim alacak kişilerin aşağıdaki belgeleri* İngiltere vizesi başvurusunda ilgili merkeze iletmesi gerekiyor:

 1. VAF3 Başvuru Formu
 2. Appendix 8 Student Visa ek başvuru formu
 3. En az 1 yıl geçerli olan pasaport
 4. 2 adet beyaz fonlu 45 mm X 35 mm ölçüsünde son 3 ay içinde çekilmiş arkası beyaz fonlu vesikalık fotoğraf
 5. Vize başvuru ücreti
 6. Eğitim alacağınız üniversiteden kabul mektubu (Acceptance Letter) Kabul mektubunuzda alacağınız eğitimin detaylarını (süresi, ücreti, konaklama bilgileri vs.) içeren bilgiler de bulunmalıdır.
 7. En son mezun olduğunuz okuldan alacağınız mezuniyet belgesi/diploma (Öğrenciler için güncel tarihli öğrenci belgesi)
 8. Halihazırda almış olduğunuz İngilizce eğitimleri (kurslar, sertifikalar vs.)
 9. Evli iseniz evlenme cüzdanı
 10. Erkekler için askerlik terhis/tecil belgesi
 11. Pasaportunuzun işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopileri
 12. 28 gün kuralı kapsamında banka hesabı
 13. Çalışanlar için maaş bordrosu
 14. 18 yaş altındakiler için velinizin noterden alacağı İngilizce muvafakatname
 15. Nüfus kayıt örneği
 16. Sabıka kaydı
 17. Varsa gayrimenkul tapuları, araç ruhsatları veya kira gelirlerini gösteren belgeler
 18. Şirket sahipleri için vergi levhası, imza sirküsü

*Güncel bilgileri öğrenmek için mutlaka Westline International danışmanınızdan bilgi alınız.

İngiltere’de Yaşam ve Eğitim Giderleri

İngiltere üniversite maliyetleri, özellikle kur farkının da etkisiyle bazen öğrenciler için göz korkutucu olabiliyor. Ancak detaylı incelendiğinde İngiltere’de prestijli bir üniversitede eğitim almanın ortalama maliyetinin, Türkiye’deki sıradan özel üniversitelerde eğitim almaktan çok da farklı olmadığı görülüyor.

İngiltere’de yıllık üniversite maliyetleri ortalama 5000 ile 6000 Sterlin arasında değişiyor.

Yaşam maliyetleri konusunda ise İngiltere’de şehir seçimi büyük önem taşıyor. Başkent Londra, diğer İngiliz şehirlerine göre daha yüksek fiyatlara sahipken; Oxford, Cambridge, Liverpool veya Brighton gibi şehirlerde daha uygun fiyatlarla eğitiminizi sürdürmek mümkün olabiliyor.

Eğitim almayı seçeceğiniz şehir ve yaşam tarzınıza bağlı olarak değişiklik gösterse de; bir öğrenci için İngiltere’de aylık yaşam maliyeti ortalama 500 ile 900 Sterlin arasında tahmin ediliyor.

İngiltere’de Ulaşım

Başta başkent Londra olmak üzere İngiltere’nin neredeyse tüm şehirlerinde yaygın bir metro ağı mevcut. Bu sayede İngiltere’de öğrenciler ulaşım konusunda sıkıntı yaşamıyor.

 • Öğrenciler için %30 indirimli seyahat kartları bulunuyor. Öğrenci belgenizle elde edebileceğiniz öğrenci kartı sayesinde sadece ulaşımda değil; restoran, kafe, müze, eğlence mekanları gibi yerlerde de indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca İngiltere’de şehir içi otobüs hatları da çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. Yine öğrenciler bu imkandan da indirimli olarak faydalanabiliyor. Taksi de yaygın bir ulaşım aracı olsa da yüksek ücretleri nedeniyle öğrencilere pek fazla tavsiye edilmiyor.

İngiltere’de şehirlerarası ulaşım içinse trenleri tercih edebilirsiniz.

 • İngiltere’de özellikle büyük şehirlerde eğitim almayacaksanız sizin için en ideal ulaşım yöntemi bisiklet kullanmak olacaktır. Ülkede oldukça yaygın olan bisiklet kullanımı öğrencilerin en sık tercih ettikleri yöntemlerden bir tanesi.

İngiltere’de Sağlık Giderleri

 İngiltere’de herhangi bir eğitim kurumunda 6 aydan fazla süreli bir programa kayıt olan her öğrenci, Ulusal Sağlık Hizmeti’nden faydalanmaya hak kazanıyor. Bu sayede eğitim hayatınız boyunca herhangi bir ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

İngiltere’de Öğrenciyken Çalışma İmkanı

İngiltere’de üniversite eğitimi alan öğrencilerin haftalık 20 saat part time çalışma izni bulunuyor. Eğitiminiz süresince bir yandan da çalışarak hem eğitim hem de yaşam giderlerinize destek olabilirsiniz.

 • İngiltere’de öğrencilerin iş bulabilmesi için özellikle üniversite kampüslerinde çeşitli panolar ve ilan merkezleri bulunuyor. Aynı zamanda üniversitenizin danışmanlık ofislerinden de bu konularda yardım alabilirsiniz.
 • İngiltere’de part time çalışan bir öğrenci saatlik ortalama 5-8 sterlin civarında kazanabiliyor. Bu kazanç da aylık olarak ortalama 400-550 sterlin civarı gelir getiriyor.

İngiltere’de İklim ve Hava Durumu

İngiltere yağmurlarıyla ünlü bir ülke. Kuzey Avrupa’da konumlanması sebebiyle yılın her döneminde ülkede güçlü yağmurlar görülebiliyor. İngiltere’de üniversite maceranıza başlamadan önce buna hazırlıklı olmanızda fayda var. Ancak tabi ki ülkenin farklı şehirlerinde farklı hava koşulları da görülebiliyor.

İngiltere’de Yeme İçme

Dünyanın dört bir yanından çok farklı kültürleri bünyesinde bulunduran İngiltere’de yeme içme konusunda da çok çeşitli seçenekler bulmak mümkün. Hangi şehri tercih etmiş olursanız olun mutlaka çok sayıda Türk restoranıyla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Bunun haricinde farklı dünya mutfaklarını içeren birçok restoran da İngiltere’nin hemen her şehrinde hizmet veriyor. Genel İngiliz mutfağının temellerini ise başta Fish&Chips olmak üzere, pratik yemekler oluşturuyor.

İngiltere sunduğu yüksek çeşitlilikle yeme içme konusunda zorlanmayacağınız ülkelerden bir tanesi.

Neden Westline International?

İngiltere’de üniversite okumak hem eğitim hayatınız hem de kişisel gelişiminiz için oldukça ideal bir seçim! Ancak böylesine yüksek standartlarda, dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir eğitimi almak için çeşitli prosedürleri eksiksiz olarak tamamlamak gerekiyor. Dünya genelinde vize uygulamalarında en zorlu prosedürleri uygulayan ülkelerden biri olan İngiltere’ye vize başvuru sürecinde oldukça titiz davranmak gerekiyor. İşte tam da bunun için bu alanda uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip Westline International danışmanları sizin yanınızda olacak!

Vize başvuru sürecinin yanı sıra İngiltere, sunduğu sayısız üniversite imkanıyla öğrenciler için doğru seçimi yapmak konusunda oldukça kafa karıştırıcı olabilen bir ülke. Westline International olarak anlaşmalı olduğumuz onlarca İngiltere üniversitesi arasından size en uygun olanını birlikte seçiyoruz. Talep ve ihtiyaçlarınız tecrübeli danışmanlarımız eşliğinde değerlendiriliyor ve tam da istediğiniz şartlara sahip üniversitenin kapısı sizler için aralanıyor.

Yurt dışı üniversite eğitimi almaya karar verdikten sonra her bir adım titizlikle atılmalı. Yanlış ülke, şehir veya şirket seçimi; hayatınızın geri kalanında büyük önem taşıyacak bu süreci sizin için dayanılmaz bir hale getirebilir. Konaklama, başvuru süreci, okul ve şehir seçimi, oryantasyon, dil eğitimi, ulaşım ve çok daha fazlasıyla aynı anda ilgilenmeye çalışırken kendinizi bir anda hiç talep etmediğiniz bir ortamda bulabilirsiniz. Tüm bunları yurt dışı eğitimde uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip Westline International danışmanlarıyla olabildiğince sorunsuz halledebilir, hayalinizdeki eğitimi adeta bir puzzle gibi parça parça bir araya getirebilirsiniz.

Westline International’ın gençlerin ideallerini anlayan ve en önemlisi tam anlamıyla empati yapabilen danışmanlarıyla İngiltere’de üniversite eğitiminizi planlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader