Yurt Dışı Dil Okulları ve Yurt Dışı Dil Eğitimi

Kanada’da Yaşam ve Kanada’da Yaşam Masrafları

Yurtdışında İngilizce eğitimi alma hedefinde olan öğrencilerin yöneldikleri ülkeler arasında üst sıralarda olan Kanada, dünyada yaşam standartları en yüksek olan ülke olarak kabul ediliyor. Alternatiflerine göre yabancı öğrencilere birçok avantaj sunan Kanada, ülkemizden de birçok öğrenci tarafından tercih ediliyor. Kendine has kültürü, hoşgörü ve insan haklarıyla özdeşleşmiş sosyal yapısı ve kaliteli dil okullarıyla Kanada’yı İngilizce eğitiminiz için mutlaka alternatifleriniz arasına almalısınız.

Başkent: Ottawa

Resmi Dil: İngilizce, Fransızca

Para Birimi: Kanada Doları

Nüfus: 35 Milyon

Yüz Ölçümü: 9.9 Milyon KM2

Kanada Hakkında

Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde, Amerika’nın üstünde yer alan Kanada, 9.9 milyon KM2’lik yüz ölçümüyle dünyanın Rusya’dan sonra en büyük ikinci ülkesi konumunda. 35 milyonluk nüfusa sahip olan ülke bu kalabalık yapısına karşın çok geniş bir alana yayılması sayesinde oldukça tenha yerleşimlere sahip. Dünyadaki neredeyse tüm araştırmalarda dünyanın en yaşanılabilir ülkesi seçilen Kanada’nın kendine has bir kültürü var. Nezaket, hoşgörü ve insan haklarına saygı Kanada’nın sosyal yapısını tanımlayan kavramlardan bazıları.

Tarihte Aborjinlerin yaşadığı topraklarda 15. Yüzyıldan sonra İngiliz ve Fransız kolonilerin göçüyle kurulan Kanada’da iki adet resmi dil bulunuyor. Ancak ülkenin çok büyük bir bölümünde konuşulan dil İngilizce. Quebec bölgesindeyse Fransızca kullanılıyor. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan Kanada, dünyanın en güvenli ülkesi olarak gösteriliyor. Tüm bu üstün yaşam standartları da dünyanın dört bir yanından yabancı öğrencinin dil eğitimi için Kanada’yı tercih etmesinde büyük bir rol oynuyor.

Kanada İklimi ve Hava Durumu

Dünyanın en kuzeyinde yer alan ülkelerden biri olan Kanada, coğrafi konumunun etkisiyle zaman zaman sert bir iklime sahip olabiliyor. Genel olarak soğuk havaların hüküm sürdüğü ülkede, hava koşulları şehirlere göre değişiklik gösterebiliyor. Ülkenin nüfusunun 4’te 3’ü bu iklim çeşitliliği sebebiyle Amerika sınırındaki şehirlerde yaşıyor. Kanada’nın bu devasa alana yayılan topraklarının birçoğu yerleşim amacıyla kullanılmıyor. Bu sebeple ülkenin en büyük şehirlerinde genellikle hava durumu yaşanılabilir düzeyde.

Genel kanının aksine Kanada yılın her döneminde karla kaplı bir yaşam sürmüyor. Kış aylarında ülkenin büyük şehirleri genellikle karla kaplı bir dönem geçirirken, yaz aylarında ise 25 hatta 30 derecelerde bile hava sıcaklıkları görülebiliyor. Kanada’nın büyük şehirlerinde kışları görülen en düşük sıcaklık ise genellikle -15 civarında seyrediyor. Ancak tüm ülkenin oldukça sistemli bir şekilde yapılanmış olması sayesinde ne ısınma ne de ulaşım konusunda sorunlar yaşanıyor.

Kanada Sosyal Yaşam

Dünyanın en nazik ve hoşgörülü toplumlarından birine sahip olan Kanada’da toplumsal yaşam tam anlamıyla huzur içinde geçiyor. Dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerin bir arada olduğu Vancouver veya Toronto gibi şehirlerde din, dil, ırk veya milliyet konusunda kesinlikle bir ayrım yapılmıyor. Güvenlik açısından da dünyanın zirvedeki ülkelerinden biri olan Kanada hem yerli halkına hem de ülkeye çeşitli amaçlarla gelen turist ve öğrencilere oldukça huzurlu bir yaşam vadediyor.

Kanada sosyal aktiviteler açısından da oldukça zengin bir ülke. Ülkenin çok geniş bir alana yayılmasının etkisiyle farklı doğa koşullarını Kanada topraklarında bulmak mümkün. Bu sayede çok sayıda doğa sporunu deneme imkanı Kanada’nın misafirlerine sunduğu avantajlardan bir tanesi. Bunun haricinde ülkenin büyük şehirlerinde yılın her döneminde çeşitli festivaller ve organizasyonlar da düzenleniyor.

Kanada yemek kültürü bakımından da misafirlerine çeşitlilik sunmaktan geri kalmıyor. Ülkenin dünyanın en fazla farklı millet ve kültüre sahip yerlerinden biri olmasının da etkisiyle Kanada maceranızda çok farklı mutfakları deneyimlemeniz mümkün. Ancak yemek konusunda yeniliklere açık olmayanlar için de çok daha standart yemek imkanları Kanada’da sunuluyor. Türk nüfusunun da oldukça fazla olduğu ülkede çok sayıda Türk restoranı da bulunuyor.

Kanada ulaşım açısından dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri konumunda. Ülkenin büyük şehirlerinde ulaşım genellikle otobüs veya metrolarla sağlanıyor. Metro sisteminin oldukça gelişmiş olması sayesinde şehirde bir yerden bir yere gitmek oldukça kolay. Ayrıca Kanada’daki taksi ücretleri de diğer Avrupa ülkeleri veya Amerika’ya göre daha aşağıda seyrediyor.

Kanada’da dil eğitimi almayı düşünen öğrencilerin kafalarını en çok kurcalayan sorulardan bir tanesi; “Kanada’da hayat pahalı mı?”. Kanada yaşam maliyetleri ana dili İngilizce olan diğer dil okulu destinasyonlarına göre daha aşağı seviyelerde konumlanıyor. Bu durumun en büyük sebebi ise ülkede kullanılan para birimi olan Kanada Doları’nın, Amerikan Doları veya Euro’ya göre daha düşük değerde olması. Ayrıca ülkenin oldukça sistemli bir yapıya sahip olması sebebiyle Kanada’da sürpriz masraflar da minimum düzeyde tutuluyor. Hem kur farkı hem de yaşam maliyetleri açısından Kanada öğrencilere düşük bütçelerle dil eğitimi alma fırsatı sunuyor.

Kanada Konaklama

Yurtdışı dil eğitimi dendiğinde ilk planlanması gereken konulardan bir tanesi de konaklama yöntemi. Kanada konaklama açısından da öğrencilere oldukça uygun imkanlar sunuyor. Kanada dil okulları genellikle öğrencilerine aile yanı konaklama veya yurt tipi konaklama imkanı sunarken, ülkenin büyük şehirlerinde paylaşımlı veya paylaşımsız daire kiralama imkanı da bulunuyor. Aile yanı konaklama metodunda da dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olan Kanada’da, öğrencileri misafir eden aileler veya yurtlar devlet tarafından sürekli olarak denetleniyor.

Dünyanın en güvenilir ve yaşanılabilir ülkesi olmasının yanında verdiği kaliteli eğitimle de ön plana çıkan Kanada, dil eğitimi için en sık tercih edilen destinasyonlardan bir tanesi. Ülkedeki eğitim sisteminin başka birçok dünya ülkesine örnek gösterilebilecek seviyede olmasının etkisi, Kanada dil okulu seçeneklerine de yansıyor. Siz de dünyanın huzur ve mutlulukla bağdaşan ülkesi Kanada’da dil eğitimi almak isterseniz, Westline International’ın profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanarak Kanada Dil Okulu seçeneklerine göz atabilir, eğitiminizi vakit kaybetmeden planlamaya başlayabilirsiniz.

 

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader