Amerika Vizesi

Hangi amaçla Amerika’yı ziyaret edecek olursanız olun, Birleşik Devletler’e girebilmek için mutlaka bir Amerika vizesine ihtiyacınız var. Amerika vizesi, ancak ve ancak tüm belgeler eksiksiz bir şekilde temin edildiğinde ve bütün süreçler sorunsuz tamamlandığında alınabiliyor. Amerika vizesi başvuru işlemlerinizde WestLine, farklı vize tiplerine özel verdiği hizmetlerle sorunsuz bir vize süreci için yanınızda oluyor.

Ziyaret Tipinize Göre Vize Başvurusu

Amerika vizesi başvurusu gerçekleştirmeden önce ilk belirlemeniz gereken konu ülkeyi ziyaret nedeniniz. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri, ziyaret nedenlerine göre değişen vize prosedürleri uyguluyor. Bu farklı tipteki vizelerin her birinin kendine özgü başvuru prosedürleri ve değişen evrak talepleri mevcut. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından sıklıkla tercih edilen başlıca Amerika vizesi türleri ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Amerika Turist Vizesi
 • Amerika Ticari Vizesi
 • Amerika Çalışma Vizesi
 • Amerika Aile Ziyareti Vizesi
 • Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Turist Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’ni turist olarak ziyaret etmek isteyen kişilerin Amerika Turist Vizesi ismi verilen belgeyi temin etmesi gerekiyor. Turist vizesi, Amerika vizeleri arasında en çok tercih edilen vize tipi olarak da öne çıkıyor. Aynı zamanda bu vize tipi  Amerika B-2 Vizesi ismiyle de anılıyor. Turist vizesi almak için öncelikle DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu dolduruluyor ve Amerikan konsolosluğuna iletiliyor. Bu işlemin ardından gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde iletilmesi geliyor. Tüm bu prosedürleri konsoloslukta gerçekleşecek bir mülakat takip ediyor.

Amerika Ticari Vizesi

B1 vizesi adıyla da anılan Amerika Ticari Vizesi, Birleşik Devletler’i ticari amaçlı ziyaret etmek isteyen kişilere veriliyor. Mesleki toplantılardan sektörel konferanslara kadar birçok etkinliği kapsayan bir belge olan ticari vize, yalnızca iş amaçlı seyahatler için geçerli oluyor. Amerika Ticari Vizesi alabilmek için temin etmeniz gereken en önemli evrak, ABD’de gerçekleştireceğiniz ticari faaliyeti belgeleyen bir davetiye olarak öne çıkıyor.

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika’da geçici süreyle çalışmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüne ise Amerika Çalışma Vizesi adı veriliyor. H1B ismiyle de anılan vize, göçmen statüsünde kabul edilmeyen ziyaretçiler için hazırlanan bir çalışma izni olarak değerlendiriliyor. Amerika Çalışma Vizesi ile Birleşik Devletler’de yalnızca geçici bir süreyle çalışma fırsatı yakalanabiliyor. Amerika Çalışma Vizesi alabilmek için en az lisans mezunu olmak büyük önem taşıyor.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi

Amerika’ya aile ziyareti amacıyla gidecek olan kişilerin de aynı zamanda turist vizesi olarak da adlandırılan B2 vizesine başvurması gerekiyor. Amerika Aile Ziyareti Vizesi, gerektirdiği evraklar itibarıyla turist vizesiyle birçok anlamda benzerlik göstermekle birlikte ABD’de ikamet eden aileden alınacak bir davetiye mektubu da vize başvurularının olumlu sonuçlanmasında pozitif bir rol oynuyor.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika’da eğitim almak isteyen kişiler için sunulan vize türüne Amerika Öğrenci Vizesi adı veriliyor. F-1 vizesi adıyla da anılan belge, Amerika’da kabul alınmış olunan okuldan alınan belge ve diğer çeşitli evrakların teminini gerektiriyor. 12 haftadan kısa sürecek olan eğitim amaçlı ziyaretlerde ise öğrenci vizesi yerine Amerika Turist Vizesi de kullanılabiliyor.

amerika vize

Amerika Vizesi Başvuru Koşulları

Amerika vize türlerinin her biri farklı başvuru şartları ve evraklar gerektirse de tüm başvurularda gözetilen bazı ortak koşullar da mevcut.

 • Tüm vize tiplerinde talep edilen evrakların tamamen eksiksiz bir şekilde iletilmesi gerekiyor.
 • Vize başvurularında ABD Konsolosluğu ilk etapta ziyareti gerçekleştirmek için maddi durumunuzun yeterli olup olmadığını kontrol ediyor.
 • Ziyaretinizin bitiminde ülkenize dönüp dönmeyeceğiniz konusunda oluşan izlenimler başvuru sonucunuzu doğrudan etkiliyor.
 • Amerika vatandaşı bir yakınınızdan alacağınız davet mektubu, başvurunuzun olumlu sonuçlanması konusunda önemli bir avantaj yaratıyor.
 • Vize işlemleri genellikle 7 iş günü içerisinde sonuçlanıyor. Ancak bu süre konsolosluğun başvuruyu gerçekleştirdiğiniz dönemdeki iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Amerika Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amerika vize başvurusu yapmadan önce bazı konularda bilgi sahibi olmanız, herhangi bir mağduriyet yaşamamanız ve seyahat planlamanızı çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz adına önem taşıyor.

 • Amerikan vizesi başvurusu yapmak için her bir vize tipine göre belirlenen harçları yatırmak gerekiyor.

– Amerika Turist Vizesi : 160 USD

– Amerika Ticari Vizesi:  160 USD

– Amerika Çalışma Vizesi: 265 USD

– Amerika Öğrenci Vizesi: 160 USD (Ek olarak 200 USD SEVIS ücreti)

– Amerika Aile Ziyareti Vizesi: 160 USD

 • Başvurunuzun reddedilmesi durumunda yatırmış olduğunuz harçlar iade edilmiyor.
 • Amerika vize reddi konusunda en sık karşılaşılan sebepler; belge eksikliği veya maddi durum yetersizliği olarak gösteriliyor.
 • Pasaportunuzda bulunan ülke giriş-çıkış damgaları ABD vizesi açısından büyük önem taşıyor. İran, Suriye veya Irak gibi Orta Doğu ülkelerini daha önce ziyaret etmiş olmanız ABD vizesi başvurunuz için negatif etkiler yaratabiliyor.
 • Amerika vize başvurusunda bulunan kişiler konsoloslukta gerçekleşen bir mülakata katılıyor. Bu mülakatın gidişatı da ABD vizesi başvurunuzun sonucu açısından önem arz ediyor.
 • Amerika vize süresi bilinenin aksine her seferinde 10 yıllık bir vize kabulüyle sonuçlanmıyor. Kimi zaman 6 ay kimi zamansa 1 yıl gibi daha kısa süreli vize alımları gerçekleşebiliyor. Ancak daha önce bir kez bile olsa ABD vizesi almış olmak sonraki başvurularınız için önemli bir artı puan olarak değerlendiriliyor.

İşinizi Şansa Bırakmayın!

Amerika’ya vize başvurusu gerçekleştirmek istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz! WestLine International, Amerika vizesi başvurularınızda da yanınızda. Farklı vize tiplerine yönelik olarak verilen hizmetlerle tüm belgelerinizi eksiksiz hazırlayabilir, başvuru prosedürleri arasında kaybolmadan hayalinizdeki Birleşik Devletler ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmayın, Amerika vize başvurusu şansa bırakılabilecek bir işlem değil. Olası bir vize reddi yalnızca Amerika’ya olan ziyaretlerinizi değil diğer destinasyonlara yapacağınız vize başvurularını da etkileyecektir. Üstelik Amerika vizesi başvurularında alınan ret yanıtlarının çok büyük bir yüzdesi eksik belge veya yanlış doldurulmuş formlardan kaynaklanıyor.  Siz de işinizi sağlama almak ve uzman ellerle Amerika vizesi başvurunuzu gerçekleştirmek istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin!

Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader