YÖK Denkliği

YÖK Denkliği Mevzuatı Nedir Nasıl Kontrol Edilir?

Yurtdışında üniversite okumaya karar veren öğrencilerin kafalarını kurcalayan konulardan biri de “Yurtdışı üniversitelerin YÖK denkliği var mı?” sorusu oluyor. Bu durum; ülke, üniversite ve programa göre değişiklik gösterse de; yurtdışında üniversite mezunu olanların genellikle birkaç koşulu sağladıktan sonra YÖK denkliği elde etme şansı bulunuyor.

yurt dışı üniversitelerde yök denkliği

YÖK Denkliği Nedir?

YÖK Denkliği, Türkiye dışarısındaki bir eğitim kurumundan alacağınız diplomanın Türkiye’de de aynı geçerliliğe sahip olması anlamına geliyor. Örneğin Polonya’da alacağınız tıp eğitimiyle Türkiye’deki hastanelerde doktorluk yapmak istiyorsanız YÖK Denkliği almış olmanız gerekiyor. Kimi mesleklerde bu denklik çok önem arzetmese de, özellikle kamuya bağlı çalışan sektörlerde YÖK Denkliği Türkiye’de çalışabilmek için hayati önem taşıyor.

İşletme, ekonomi veya iletişim fakültelerinin herhangi birinden mezun olduktan sonra özel sektörde çalışmayı hedefliyorsanız YÖK Denkliği sizin için çok gerekli bir konu olmayabiliyor. Çünkü özel sektörde denklik konusundan çok eğitim alınan kurumun prestiji göz önünde bulunduruluyor. Ancak hukuk, tıp veya mühendislik gibi bölümlerde eğitim almayı planlıyorsanız YÖK Denkliği şartlarını karşılamanızda fayda var.

YÖK Denkliği Nasıl Alınır?

Yüksek Öğretim Kurulu’nun bu konudaki uygulaması yıllar içinde değişiklik gösteriyor. O yüzden en baştan hatırlatmakta fayda var ki; en doğru bilgi yine Yüksek Öğretim Kurumu’nun web sitesinden alınabiliyor. 2018 yılı itibariyle uygulanan teyamüllere göre YÖK, kendi belirlediği listede ilk 1000 içerisinde yer alan üniversitelerden alınan diplomalara denklik veriyor. YÖK’ün belirlediği ilk 1000 üniversite sıralaması her yıl değişiklik gösterdiği için üniversiteye kayıt olacağınız sene bu listeyi kontrol etmekte fayda var.

Aşağıda yer alan sitelerdeki sıralamalar üniversitelerin dünya çapındaki sıralamaları olup YÖK’ün referans aldığı listelerdir. Eğer yurt dışında okuyacağınız üniversite aşağıdaki listelerin herhangi birinde ilk 1000 arasında yer alıyorsa o üniversitenin YÖK Denkliği vardır.

İlk 1000 üniversite arasında bulunmayan bir okula kayıt olmak isteyen öğrencilerin, YÖK denkliği alabilmek için Türkiye’de uygulanan yüksek öğretim kurumu (YKS) sınavlarına girmeleri gerekiyor. Bu doğrultuda; örneğin hukuk okuyacak bir öğrencinin, YKS sınavından Türkiye genelinde ilk 150.000 arasında yer alması isteniyor. Bu durum TIP alanında okumak isteyenler içinse sıralamanın ilk 40.000 arasında olması isteniyor.

Yukarıdaki istenen şartların dışında yurt dışında okuyacağınız üniversitenin ilk 1000 içerisinde olmaması veya yine yukarıdaki gibi ilk 1000 arasındaki üniversiteye gitmeyip YÖK’ün şart koştuğu sıralamaları da elde edemediysen mezun olacağınız üniversitenin daha öncesinden YÖK tarafından bir tanınırlılığı var mı diye kontrol etmelisiniz. Bu gibi ayrıntılar için her zaman profesyonel danışmanlık hizmeti almanız hem zaman hem de maddi kaybınızı önler.

Fakülte ve bölümlere göre değişmekle birlikte YÖK, bazı öğrencilerden eksik dersleri tamamlamasını da isteyebiliyor. Özellikle hukuk gibi yerel konuları da içeren bölümlerde denklik belgesi almak adına Türkiye’deki üniversitelerden ekstra dersler almak gerekebiliyor.

WestLine International’ın anlaşmalı olduğu üniversitelerin birçoğu YÖK’ün her yıl yayınladığı ilk 1000 üniversite arasında bulunuyor. Bu sayede bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler çok daha kolay prosedürlerle YÖK denkliği alabilme şansı elde ediyor. Yurt dışı üniversite eğitiminiz sonrasında alacağınız diplomanın YÖK denkliği alabilme hakkını elde etmesini istiyorsanız; WestLine International’ın profesyonel danışmanlarından yardım alabilir, bu koşulları yerine getiren üniversite ve bölümler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

Simdi Ara
Başvuru Formu