Work and Travel’a Gideceklere 5 Altın Tavsiye

Work and Travel’a Gideceklere 5 Altın Tavsiye

Work and Travel programının gençlerin hayalinde bu denli önemli bir yer edinmesinin bazı sebepleri var. Tabi ki Amerika gibi dünyanın her anlamda en gelişmiş ülkelerinden birini görmek, burada çeşitli tecrübeler yaşamak çok büyük bir paya sahip. Aynı şekilde Amerika’da çalışma ve para kazanma fırsatı sunması da Work and Travel programını oldukça cazip hale getiriyor. Ancak tüm bunların yanında Work and Travel gerçek anlamda bir maceranın da kapılarını aralıyor.

Maceraların cazibesini sanıyoruz ki kimse inkâr edemez. Bilinmeyenin insan psikolojisinde uyandıracağı merak çoğu kez kararlarımızdaki ana motivasyon kaynağı olmuştur. Ancak bir yandan da bu bilinmeyenler kötü sürprizlere de gebe olabilir. İşte bu -bilinmeyen- maceraya atılmadan önce kötü sürprizleri eleyerek yalnızca güzel anılarla karşı karşıya kalmak sizin elinizde.

Tamam macera seviyoruz. Çılgınız. Doğaçlama yaşamayı seviyoruz ama hiç bilmediğimiz bir ülkede aylar geçirmeye başlamadan önce birazcık tavsiye almaktan da fazla zarar gelmez değil mi?

1-   Amerika’da Gideceğiniz Eyaleti İyice Araştırın

Malumunuz; Amerika’daki eyalet sistemi çok alışık olduğumuz bir idari yapı değil. Örneğin ülkemizde İstanbul’da ya da Ankara’da alkollü araç kullanmanızın sonuçları arasında herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Fakat Amerika’da durum pek de böyle değil. Her eyaletin kendine özgü kuralları ve yasaları var. Eyalet seçiminizi belirledikten sonra bu bölgenin kendine özgü kuralları ve yasaları hakkında araştırma yapmayı unutmayın. Aksi takdirde örneğin Georgia’da bir pazar sabahı, pantolonunuzun arka cebinde dondurma taşıdığınız için para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Evet dondurma…

2-   Planlı Hareket Etmek Hem Zaman Kazandırır Hem Maliyetleri Azaltır

Kanımız kaynıyor evet. Plansız, doğaçlama bir şekilde anı yaşamak istiyoruz. Ancak yine de usta olmasa da ortalama bir satranç oyuncusu gibi birkaç hamle sonrasını düşünmekten zarar gelmez. Örneğin bulunduğunuz eyaletten kalkıp bir New York gezisi yapmayı planladınız. Bizce bu geziyi en azından kaba hatlarıyla önceden planlamanızda fayda var. Tabi ki, Amerika’da da bir memur gibi her şeyi planlayıp dakikası dakikasına yaşayın demiyoruz. Ancak en azından dönüş biletinizi önceden ayırmanız veya satın almanız bir gecelik bir Homeless deneyimi yaşamanızın önüne geçecektir.

3-   Evrak İşlerini Son Dakikaya Bırakmayın!

Work and Travel oldukça eğlenceli bir deneyim olsa da en nihayetinde devlet kontrolü altında uygulanan bir kültürel program. Dolayısıyla ülkeye girişten çıkışa kadar çeşitli evrak prosedürleri sizi bekliyor olacak. Vize işlemleri, işe giriş, sigorta ve daha birçok evrak işini asla son dakikaya bırakmamak gerekiyor. Tam da burada Westline International danışmanları her zaman yanınızda olacak. Ancak siz yine de “hallolur o iş ya bir şekilde” diye düşünmeyip hızlı hareket etmeye çalışırsanız çok daha sorunsuz bir Work and Travel deneyimi yaşamanın kapılarını aralamış olursunuz.

4-   Saat Farkı!

Hayır, Amerika ile Türkiye arasındaki 7 saatlik farktan bahsetmiyoruz. Tabi bunu da göz önünde bulundurmalısınız ancak Amerika’da eyaletler arasında saat farkları olduğunu da unutmayın. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle eyaletler arası gezilerinizde planlamalarınızı bu saat farklarını göz önünde bulundurarak gerçekleştirmelisiniz.

5-   İş Seçiminde İnce Eleyip Sık Dokuyun

Work and Travel’ı her ne kadar “Travel and Travel” olarak görmek istesek de programın en başındaki “Work” bölümünün kendini unutturmaya hiç niyeti yok. Eğer amacınız Amerika’yı gönlünüzce gezmek ve tatil yapmaksa sizin aradığınız program Work and Travel değil. Öncelikle bunun bilincine varmak gerekiyor.

İş seçimi de “yurt dışında çalışma” amaçlı bir program için tabi ki çok büyük önem taşıyor. “Ben kapağı bir Amerika’ya atayım da ne iş olsa yaparım abi” düşüncesiyle size uygun olmayan bir işe yerleşmeniz tüm Work and Travel maceranızı kabusa çevirebilir. Bu yüzden programa yerleşme sırasında Westline International danışmanlarıyla size uygun işi iyice değerlendirip nokta atışı yapmaya özen gösterin.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın


Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader