Work and Travel İşleri

Work and Travel işler

Work and Travel İşleri

1961 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin desteğiyle uygulanan bir program olan Work and Travel, dünyanın çok çeşitli ülkelerinden üniversite öğrencilerine Amerikan kültürünü tanıma ve Amerika’da çalışma fırsatı sunuyor. Uzun yıllardır ülkemizde de büyük rağbet gören bir uygulama olan WAT hakkında en çok merak edilen konulardan birini de bu program dahilinde sunulan iş olanakları oluşturuyor.

İşte Work and Travel iş pozisyonları

Work and Travel işleri

Cankurtaranlık (Lifeguard)

Work and Travel işleri arasında en çok bilinen ve popüler olanlardan bir tanesi cankurtaranlık. İngilizcede Lifeguard adıyla anılan bu pozisyon WAT programıyla adeta özdeşleşmiş durumda. Ancak tabii ki bu pozisyonda çalışabilmek için bazı belli niteliklere sahip olmak gerekiyor. Cankurtaranlık pozisyonu için tahmin edeceğiniz üzere en büyük olmazsa olmaz; iyi derecede yüzme bilmek. Eğer iyi derecede yüzme biliyor ve suyla haşır neşir olmaktan hoşlanıyorsanız Lifeguard pozisyonunu tercih edebilirsiniz. Work and Travel iş listesi sıralamasında her daim en popüler seçeneklerden biri olma unvanını koruyan cankurtaranlık ile saatlik ortalama 8$ ila 11$ arasında bir kazanç elde edebilirsiniz.

Fast Food Restoranları

Work and Travel iş pozisyonları arasında sıklıkla tercih edilen alternatiflerden bir diğerini ise Fast Food restoranları oluşturuyor. Ülkemizde de faaliyet gösteren Mc Donald’s, Subway, Burger King gibi Fast Food zincirlerinin şubelerinde çalışabilen Work and Travel katılımcıları, haftalık olarak 30 ila 40 saat arasında mesai yapıyor. Fast Food restoranlarında çalışarak kazanabileceğiniz saatlik ücret ise 7,5$ ile 9$ arasında değişiklik gösteriyor.

Work and Travel iş listesi

Otel İşleri ve Housekeeping

Amerika’nın çeşitli bölgelerindeki otellerde sunulan pozisyonlar ve Housekeeping işleri de Work and Travel iş listesi içinde yer alıyor. Work and Travel’a katılan öğrenciler otellerin resepsiyonlarında görev alabilirken aynı zamanda yine bu işletmelerde oda temizliğinden sorumlu olan Housekeeping pozisyonlarına da yerleşebiliyor. Resepsiyon bölümünü tercih eden adayların iyi seviyede İngilizce bilmesi oldukça önem taşıyor. Resepsiyon pozisyonu insanlarla sürekli iletişimi gerektiren bir nokta olduğu için bu iş türüne yalnızca ileri seviye İngilizce bilgisine sahip öğrenciler kabul ediliyor. Housekeeping işlerinde ise üst düzey İngilizce bilgisi aranmıyor. Work and Travel’a kabul alabilecek kadar İngilizce bilgisine sahip olan her aday Housekeeping pozisyonlarında görev alabiliyor.

Satış İşleri

Yalnızca iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip öğrencilere uygun olan satış işleri saatlik olarak en fazla ücreti kazanabileceğiniz pozisyonlardan bir tanesi. Satış işleri, disiplin ve yoğun mesai gerektirmesinin yanında yapılan satışlardan komisyon kazanma olanağı da sunuyor. Bu nedenle iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip olan adaylara genellikle satış işlerinde açılan pozisyonlar öneriliyor.

Work and Travel iş pozisyonları

Eğlence Parkları

Amerika’da Amusement Park adıyla anılan eğlence parkları da Work and Travel işleri arasında önemli bir yere sahip. Eğlence parklarında Work and Travel öğrencilerine sunulan pozisyonlar arasında bilet satış görevlisinden güvenlik elemanına kadar birçok farklı iş alanı yer alıyor. Özellikle grup halinde kayıt olan öğrenciler aynı yerde çalışmak istediklerinde eğlence parklarını tercih edebiliyor. Çok sayıda açık iş pozisyonu sunan Amusement Park’lar öğrencilerin arkadaşlarıyla bir arada çalışabilmesine de olanak tanıyor.

Work and Travel’da İş Seçimi

“Work and Travel’da en iyi iş” diye bir şey olmadığını ancak “size en uygun iş” olabildiğini unutmamanız gerekiyor. Örneğin İngilizcesi orta düzeyde olan bir öğrenci satış işlerinde çok zorlanabilecekken üst düzey İngilizce bilgisine sahip bir aday içinse satış işi ideal olarak nitelendirilebiliyor. Bu sebepten Work and Travel iş seçimi konusunda yurt dışı eğitim konusunda uzman olan profesyonel danışmanlardan destek almak büyük önem taşıyor. Ayrıca talep ettiğiniz işe yerleşebilmeniz için olabildiğince erken kayıt olmanın da büyük önem taşıdığını unutmamanız gerekiyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın


Simdi Ara
Bilgi Istek Formu
preloader