Intern ve Trainee Programına katılabilmek için uygun bir aday olup olmadığınızıkontrol ederek işlemlerinize başlayabilirsiniz. Program için uygun özellikleri taşıyorsanız ve ön kayıt için gerekli prosedürleri gerçekleştirdiyseniz sonraki etapta işe yerleştirilme süreciniz başlar. Çalışacağınız işletme kesinleşince, bu işletmeden iş ve çalışma koşullarının detaylarının yazılı olduğu resmi bir iş sözleşmesi gelir. Bu belgenin gelmesiyle vize başvuru dosyasının hazırlanması başlar. Aday WestLine tarafından oryantasyona alınır ve vize görüşmesine gider.

Yukarıda özet olarak açıklanan başvuru sürecine ilişkin detayları aşağıda etap etap sizin için sıraladık. İşlemlerinizin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için aşağıdaki prosedürlere uymaya çalışın ve aklınıza takılan her etapta WestLine danışmanları ile irtibata geçmekten lütfen çekinmeyin.
 

Ön Kayıt: WestLine ofisleriyle irtibata geçerek kayıt formumuzu isteyin veya online kayıt formunu doldurun, işlemlerinize başlamak için gerekli olan 400 USD* lik ön kayıt ücretini ofislerimizden alacağınız banka hesap numaralarına yatırın veya size en yakın ofisimize giderek elden ödeyin. Ön ödeme (depozit) bedeli 400 USD* olup, işlemlere başlamak için gereklidir. Ön ödeme ekstra bir ücret olmayıp toplam program ücretinden düşülür. Eğitim danışmanımız sizinle irtibata geçerek program başlangıç paketini ve Staj Programı ile ilgili temel bilgileri size ulaştıracaktır. Staj Programına başvurabilmeniz için gereken katılım sözleşmesini okuyarak imzalayın ve bir kopyasını kendinize alarak, aslını WestLine'a gönderin.

 

Kesin Kayıt: Bu etapta J-1 vizesine başvurabilmeniz için gerekli olan formların hazırlanması için gereken işlemler yapılır. İşinizi ne şekilde ayarlayacağınızı kesinleştirin: Self Placement olarak programa katılabilmek için ABD'de kendi işini ayarlayabilecek durumda olan veya iş bağlantıları bulunan adaylar için idealdir. Self Placement programında WestLine, adayın programa katılabilmesi ve J-1 vizesine başvurabilmesi için gereken yasal prosedürleri hazırlar. Full Placement ile Staj Programına başvurmak isteyen adayların iş araştırmaları, işe yerleştirilmeleri ve J-1 vizesine başvurabilmeleri için gerekli tüm yasal prosedürün WestLine aracılığıyla yapıldığı seçenektir.

Pasaportunuzun yazılı sayfalarının fotokopisini jpeg. veya tif. formatında (max. 500 kb) e-mail veya kargo ile bize gönderin. Henüz pasaport çıkartmamış öğrencilerin il/ilçe emniyet müdürlüğüne bizzat başvurması gerekir.

İngilizce olarak hazırlanmış CV nizi oluşturun ve WestLine'a gönderin. Daha önce CV hazırlamamış veya İngilizce CV si bulunmayan adaylara WestLine tarafından CV örnekleri gönderilecektir. Üç aydan eski olmayan vesikalık fotoğrafınızı jpeg. veya tif. formatında (max. 500 kb) e-mail ile bize gönderin.

Tercihleriniz, eğitim ve mesleki deneyimleriniz doğrultusunda iş ayarlamanız yapılır ve işveren ile iş sözleşmesi imzalamanız sağlanarak vize başvurusu için gereken belgelerin hazırlanması sağlanır.
 

Vize: WestLine tarafından vize mülakatı için randevunuz alınır ve mülakat tarihine kadar tüm vize belgelerinin eksiksiz hazırlanması sağlanır. Mülakat için belirlediğiniz özel bir tarih varsa vize mülakat randevusu WestLine tarafından bu tarihe göre alınır.

Vize dosyanızın kontrol edilmesini istiyorsanız vize için hazırladığınız tüm belgeleri randevu tarihinden önce WestLine'a gönderin. WestLine danışmanları vize dosyanızı inceleyerek varsa eksiklikleri size bildirecektir.
 

Seyahat Hazırlığı: En ekonomik uçak bileti seçenekleri için henüz vize aşamasındayken uçak bileti rezervasyonlarınız yapılır. Program başlangıç tarihi yaklaştıkça oryantasyon, acil durum telefonları ve ABD'de yapmanız gereken temel işlemlerle ilgili düzenli olarak bilgilendirilirsiniz.